Ciężko opisać moje zdziwienie, gdy dzisiaj czytają listę nowości na FreshMeat ujrzałem FlightGear w pełnej wersji 1.0. Projekt, który jednoznacznie przypomina mi rok 1999, kiedy to po raz pierwszy zainstalowałem Linuksa. FlightGear zawsze rozpoczynał wszelkie zestawienia gier dostępnych na tą platformę.
Symulator lotu, charakteryzujący się świetnym odwzorowaniem rzeczywistości i bogatą bazą modeli samolotów. Cytując z Wikipedii (na licencji: GNU FDL):

Wyróżnia się on profesjonalnym podejściem do symulacji, które przejawia się m.in. w bardzo realistycznym odwzorowaniu nie tylko dynamiki lotu, ale także takich szczegółów jak zgodne z rzeczywistą datą i czasem rozmieszczenie ciał niebieskich.

Jednym z wiodących założeń projektu, postawionym przez twórców projektu już na samym jego początku, są - obok realizmu samego lotu - niewygórowane wymagania sprzętowe projektu.

FlightGear obsługuje m.in. następujące modele dynamiki lotu (ang. Flight Dynamic Model):

* JSBSim - zalecany model dynamiki, oparty na układzie współrzędnościowym, uwzględniającym 6 stopni swobody obiektu; może pracować jako osobny program lub być wywoływanym przez system wizualizacji. Pliki konfiguracyjne dla poszczególnych modeli samolotów i silników są oparte na XMLu. Zawarte w nich informacje bazują na dokumentacji technicznej i danych eksperymentalnych, opisanych przez odpowiednie charakterystyki.

* YASim - model dynamiki będący częścią FlightGear, opiera się na nieco innym podejściu do symulacji niż poprzedni. Bazuje na modelowaniu przepływów powietrza, stąd pod uwagę brane są informacje o geometrii płatowca i jego masie, co ułatwia tworzenie plików konfiguracyjnych dla poszczególnych maszyn.

* UIUC (LaRCsim) - model bazujący na LaRCsim, pierwotnie rozwijanym przez NASA.

Piękne wspomnienia z dawnych lat… i jakby wciąż aktualne…

Dodaj do:
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • LinuxNewsPL
  • Gwar
  • Wykop

Jedna odpowiedź na “FlightGear 1.0”

  1. Gdzes napisał:

    No ot, że tak powiem, odświeżę lekko temat - co myślicie o tym cacku: http://technow.pl/logitech-flight-system-g940 Ktoś miał okazję to wypróbować?

Pozostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany, by móc komentować. Zaloguj się »